تولید شمش آلومینیوم کشور از مرز ۲۲۶ هزار تن گذشت

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) در قالب جدول آماری از تولید ۲۲۶ هزار و ۷۰۷ تن شمش آلومینیوم در مدت ۹ ماه امسال خبر داد که بیش از ۴۵ درصد این رقم سهم ایرالکو ( آلومینیوم ایران) است.

میزان تولید آلومینیوم خالص (شمش) در دوره مورد بررسی در کارخانه ایرالکو ۱۰۲ هزار و ۱۶۱ تن ثبت شد. همچنین واحد‌های المهدی و هرمزال (هرمزگان) به ترتیب ۴۵ هزار و ۵۲۸ تن و ۷۹ هزار و ۱۸ تن تولید آلومینیوم خالص داشتند که به ترتیب ۲۰ و بیش از ۳۴ درصد از عملکرد این مدت زمان را به خود اختصاص دادند.براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در افق ۱۳۹۹ ظرفیت صنعت آلومینیوم کشور به ۷۸۰ هزار تن می‌رسد و در عین حال قرار است در افق ۱۴۰۴ ظرفیت تولید آلومینیوم کشور به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد.

امروز ۲۵ درصد از قیمت تمام شده صنعت آلومینیوم مربوط به انرژی است و جمهوری اسلامی با برخورداری از منابع نفت و گاز و نیروی انسانی متخصص، می‌تواند روند رو به رشدی در این بخش داشته باشد. همچنین در ۹ ماه امسال ۱۷۹ هزار و ۵۷۶ تن پودر آلومینا تولید شد، میزان بوکسیت و هیدرات آلومینیوم تولیدی هم به ترتیب به رقم ۵۴۷ هزار و ۷۰۸ تن و ۳۰۵ هزار و ۲۷۹ تن رسید.جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۶ با تولید ۳۴۲ هزار تن شمش آلومینیوم؛ جایگاه ششم منطقه خلیج فارس را با سهم ۶ درصدی به خود اختصاص داد.وزارت صنعت، معدن و تجارت پارسال اعلام کرد که طی ۱۰ ماه سال ۹۵ میزان تولید شمش آلومینیوم در واحدهای ایرالکو (اراک) و المهدی و هرمزال (بندرعباس) به ۲۴۴ هزار و ۵۷۷ تن رسید. همچنین در مدت ۱۰ ماه ۹۵ میزان تولید پودر آلومینا نیز ۱۹۵ هزار و ۱۲۶ تن شد.

مجموع تولید شمش آلومینیوم کشورهای حاشیه خلیج فارس و جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی به پنج میلیون و ۵۷۱ هزار و ۱۱۵ تن رسید که امارات با ۲ میلیون و ۴۷۱ هزار تن، سهم ۴۴ درصدی را در این منطقه به خود اختصاص داد.براساس گزارش مجمع عمومی سالانه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در مهرماه ۹۵، میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای طرح‌های توسعه زنجیره آلومینیوم ۱۱ میلیارد دلار است که ۵/ ۲۱ درصد از کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز بخش معدن وصنایع معدنی را تا افق ۱۴۰۴ در بر می‌گیرد. میزان آلومینیوم مورد نیاز کشور ۵۰۰ هزار تن برآورد شده و واحد‌های ایرالکو ( استان مرکزی)، المهدی و هرمزال ( هرمزگان) هم سالانه ۳۵۰ هزار تن تولید دارند.آلومینیوم مابه التفاوت تولید داخل و نیاز کشور از خارج تامین می‌شود و در عین حال به هر میزان که آلومینیوم در کشورمان به تولید برسد، خریدار دارد.

تاریخ: 
1396/10/24
منبع: 
ایرنا