لزوم سرمایه‌گذاری ثابت ارزی و ریالی در صنعت قطعه‌سازی کشور

نایب رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور با اشاره به مشکلات ناشی از ورود قطعات بی کیفیت به کشور گفت : در سالهای گذشته روند ورود قطعات بی کیفیت به جریان تولید و خدمات دغدغه جدی را بوجود آورده اما در این مدت تلاش قطعه سازان برای تولید و تامین قطعات مورد نیاز در داخل تا حدودی مانع واردات قطعات بی کیفیت به کشور شده است.

احمد رضا رعنایی اظهار داشت: هر چند تاکنون جریان ورود قطعات بی کیفیت به کشور به صفر نرسیده ، اما توجه بیشتر دستگاههای نظارتی بر جریان واردات ، روند عرضه این قطعات را به تدریج کاهش داده است.

وی اظهار داشت: متاسفانه سوء استفاده و جریان رانت از خطرهایی است همواره صنعت قطعه سازی کشور را تهدید می کند چنانجه با وجود سیر کاهشی واردات قطعات بی کیفیت در یکی دو سال اخیر همچنان ورود این قطعات به بازار تداوم دارد.

وی همچنین به پتانسیل بسیار خوب تولید قطعات در کشور اشاره کرد و گفت : امروز مزیت هایی که در حوزه تامین مواد اولیه ،انرژی و نیروی انسانی ارزان در ایران وجود دارد می تواند شرایط خوبی برای تولید قطعه سازان در کشور فراهم کند.

وی در ادامه بر لزوم سرمایه گذاری برای تولید قطعات با کیفیت و استاندارد در داخل تاکید کرد و اظهار داشت : در چنین شرایطی صنعت قطعه سازی کشور برای تولید قطعات به روز و با کیفیت نیازمند سرمایه گذاری و ورود تکنولوژی جدید و ماشین آلات به روز است.

وی گفت : هم اکنون بهترین زمان برای واحدهای قطعه سازی و  همچنین خودروسازان است تا با جذب سرمایه گذاری مناسب خطوط تولید را به روزرسانی نموده و منطبق با جریان استانداردهای تولید در دنیا حرکت نمایند.

نایب رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازی کشور تاکید کرد : البته قطعه سازان داخلی به لحاظ استانداردهای تولید در شرایط خوبی به لحاظ انطباق با استانداردهای جهانی قرار دارند اما هر گونه توسعه و ارتقاء بیشتر استانداردها ضمن ارتقای کیفی قطعات و کاهش هزینه‌ تولید ،منجر به بهره‌وری در تولید صنعت خودرو خواهد شد.

رعنایی افزود : در چنین شرایطی لازم است تا فضای کسب و کار در کشور با حمایت بخش خصوصی اصلاح شود و قوانینی که به نوعی مانع جذب سرمایه گذاری در صنعت قطعه سازی است ، برداشته شود.

وی همچنین بر ضرورت  توسعه سرمایه گذاری ثابت ارزی و ریالی در صنعت قطعه سازی کشور تکید کرد و اظهار داشت : تا هنگامی که وضعیت پرداخت مطالبات قطعه سازان روشن نشود و جریان خوبی بر این روند حاکم نگردد و همزمان بانک ها دستی گشوده برای اختصاص تسهیلات ارزان قیمت نداشته باشند امید چندانی به توسعه سرمایه گذاری در صنعت قطعه سازی کشور نیست.

وی تصریح کرد :  خوشبختانه در یکی ،دو سال اخیر خودروسازان و قطعه سازان از فرصت های موجود برای توسعه سرمایه گذاری در بخش های کیفیت و استانداردها نهایت استفاده را بردند چنانچه می تواند ادعا کرد که امروز فضای این صنایع در مسیرتوسعه قرار دارد.

تاریخ: 
1396/07/29
منبع: 
خبر خودرو